Lt27_Gyvenamasis_namas

Lietuvininkų g. 27

SVIESTININKO NAMAS

Pono  Johano  sviestas – tikrai  pats  skaniausias . Gausiai  tepdavome  jį  ant  duonos,  mama  sukdavo  baltutėlius  kremus  pyragams.

Šio  namo  kieme  visada  buvo  daug  triukšmo – gyveno  daug  žmonių.  Smagiausias  šurmulys – pavasarį.  Sviestininkas  iš  tvarto,  kuris  buvo  namo  kieme,  gindavo  savo  puikiąją  bandą  į  lankas.  Vaikai  eidavome  pažiūrėti  šitos  žalmargių  ,,procesijos’’,  juk  ne  kasdien  gali  pamatyti  mūkiančias  karves  miesto  centre.  Tada  jau  mokėjau  skaičiuoti  iki  dvidešimties,  taigi,  įsitaisydavau  namo  kieme  ir  skaičiuodavau  iš  tvarto  vedamas  karves.


 

Norintiems plačiau:

Šis pastatas pastatytas XX a. pradžioje. Jo išvaizda iš esmės nepakitusi iki šių dienų. Tai – buvusi geraširdžio ūkininko ir prekiautojo sviestu Johannes Guttack sodyba su tradiciniu kaimiško stiliaus jaukiu, nedideliu nameliu. Kieme pastatytas tvartas, kuriame po 2 pasaulinio karo įrengti butai. Čia taip pat  buvo erdvi medinė daržinė ir didelis sodas. Šio gyvenamojo namo aukštis sumažėjęs – namas susmukęs dėl gatvės šaligatvio įrengimo – kiekvieną kartą tvarkant ar iš naujo klojant šaligatvį šalia šio namo, buvo pilami vis nauji žvyro ir kitų medžiagų sluoksniai. Namo susmukimui įtakos galėjo turėti ir gana intensyvus gatvės eismas. Iš gatvės pusės buvo dideli vartai, bet jie laikui bėgant pašalinti. Vakarinėje namo sienoje dar yra vartų vyrių liekanos. Savininko ūkis buvo Žibų kaimo teritorijoje.

Sviestas buvo paklausi prekė Šilokarčemos turguje. Tačiau Žemaitijos ūkininkai atveždavo ypač daug ir įvairios žemės ūkio produkcijos. Taigi, konkurencija buvo didelė. Ne visi prekeiviai siekdavo pirkėjų palankumo savo produktų kokybe. Pasitaikydavo sukčių – sviesto talpose pridėdavo bulvių košės sluoksnį. Pasiskundus apgautiems pirkėjams, turgaus prižiūrėtojas vaikščiodavo nuo vieno pardavėjo prie kito ir tikrindavo sviesto grynumą persmeigdamas jį ilgu metaliniu iešmu iki pat dugno.

 Be savininko Johann Guttack šeimos šiame name gyveno sodininkas Erich Czerwon, verslininkas Horst Hammler, kontoros darbuotojai Grete Lindszus, gertrud Preukschat ir Johann Podszus, suvirintojas Ernst Paltins, tarnautojas Walter Stoehr ir siuvėjas Richard Swars.

Gyventojams palikus namus, į juos atsikėlę naujieji šeimininkai rado visą vokiečių šeimų palikimą ir juokaudami buvusius namo gyventojus priskirdavo prasčiokams.


Šaltiniai

https://www.silaineskrastas.lt/kultura/silaines-sodas/pasakojimas-is-silutes-praeities-ii-dalis/

http://wiki-de.genealogy.net/Hauptstraße_in_Heydekrug#Haus_Nr.26

https://www.google.com/search?q=butter+herstellen+fr%C3%BCher&client=firefox-  b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjLwNyn7JDaAhWiIpoKHfIsD7wQ_AUICigB&biw=1366&bih=654