Lt30_Zeidlerio_gerimu_fabrikas2

Lietuvininkų g. 30

GAIVIŲJŲ GĖRIMŲ FABRIKAS

XIX a. pabaigoje sklypas, kuriame dabar stovi šis namas, priklausė Šilokarčemos dvarui. XX a. pradžioje sklypą nupirko verslininkas Ernst Gustav Seidler (Zaidler). 1903-1906 metais pastatė pastatus ir jame įkūrė Zeidlerio  gaiviųjų gėrimų fabriką. Tai buvo vieno aukšto neišvaizdus gamybinis raudonų plytų pastatas.  Fabrike vietiniai gėrimai buvo gaminami, kai kurie gėrimai buvo atsivežami iš Vokietijos ir čia tik supilstomi. Kieme stovi pagalbinis pastatas, kuriame galėjo būti laikoma žaliava, produkcija ir kitos gamybai reikalingos priemonės. Produkcija buvo pilstoma į firminius stiklo butelius uždaromus keraminiais svirtiniais kamščiais. Po E.G. Seidler mirties 1930 m. fabriką paveldėjo sūnus Franz Richard Seidler. Reklamose nurodoma: „Mineralinio vandens gamykla ir didmeninė prekyba alumi“. Remontuojant pastatą buvo atidengtos senos reklamos, liudijančios, jog čia galimai veikė ir putojančio vyno fabrikas. Paskutinis fabriko savininkas  F. R. Seidler žentas  Martin Labuttis.

Ernst Gustav Seidler su žmona Auguste Wilhelmine turėjo 11 vaikų. Keli iš jų mirė ankstyvoje vaikystėje. Sūnus Erich Seidler buvo taip pat verslininkas Šilutėje, populiariosios Varnamiškio užeigos (prie miesto stadiono) savininkas.

Prieškario pastato nuotraukų neaptikta. Šiuo metu viena pastato dalis – rytinė yra vieno aukšto su prieangiu, kitos dalys dviejų aukštų, fasadai lygūs, tinkuoti. Žinoma, kad originalus pastato aukštis buvo toks, koks yra matomas pastato kairėje pusėje. Pokario metais buvo pristatyta namo dalis, dešinėje originalaus pastato pusėje pristatytas antras aukštas.

Šilutės miestui nebūdinga yra pastato stovėjimo vieta – toliau nuo gatvės, nes šio namo paskirtis buvo gamybinė. Šiuo metu čia esančio parkelio nebuvo.  Prieš fabriką buvo įrengta aikštė vežimams įvažiuoti ir apsisukti.


 

Šaltiniai:

Mažosios Lietuvos enciklopedija, IV tomas R-Ž, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, Vilnius 2009.

Šilutės Hugo Šojaus muziejus. Mokslinis archyvas. Rajono architektūra. Pastatų istoriniai tyrimai. Fondas Nr. 2, byla Nr. 11/6 (F2-11/6).

Einwohnerbuch fur die Stadt und Landkreis Heydekrug. Ausgabe 1942/1943.

Šilutės adresų knyga 1942.

Po Šilutę pėsčiomis Šilutės H. Šojaus muziejaus leidinys, 2011.

https://www.silaineskrastas.lt/kultura/silaines-sodas/pasakojimas-is-silutes-praeities-ii-dalis/

www.genealogy.net