Lt36_Arkliu_pirkli_namas

Lietuvininkų g. 36

ARKLIŲ PIRKLIO NAMAS

Arklių  pirklio  namas.  Ponas  Rittens  daug  keliaudavo,  siūlydamas  ir  pardavinėdamas  savo  gražiuosius  arklius.  Iš  svečių  kraštų  parsiveždavo  ne  tik  labai  madingų, mums  dar  nematytų  rūbų,  bet  ir  puikių  daiktų  savo  namui.  Galima  tik  įsivaizduoti,  kaip  gražu  buvo  jo  svetainėje.


 

Norintiems plačiau:

Namą pastatė garsus meistras mūrininkas Fiedler, o savininke buvo nurodyta jo žmona Helene. Vėliau  pastatą nupirko arklių pirklys Adalbert Rittens, kuris supirkinėjo trakėnų ir žemaitukų veislių arklius. Juos laikinai patalpindavo arklidėje. Amžininkai gėrėdavosi šių arklių gražumu ir puošnumu. Trakėnus parduodavo kariuomenei, o žemaitukus eksportuodavo į Vakarų Europą, dažniausiai į Vokietiją ir Belgiją, akmens anglies kasyklas. Nedidelius, žemaūgius bet ištvermingus arklius nuleisdavo į šachtas, ten jie vežiodavo anglių vagonėlius, kol apakdavo ir baigdavo savo gyvenimą.

Nuo 1943 m. pastatų savininke tapo A. Rittens našlė Scharlotte Rittens. Sūnus Adolph Joseph, būdamas 18 metų, žuvo 1944 m. rudenį kare.

Namo kieme be arklidės dar stovėjo daržinė šienui. Iš kiemo pusės buvo  pastatytas priestatas, ten buvo skalbykla ir virtuvė. Pasitraukdami į Vakarus namo gyventojai viską paliko – ir turtą, ir arklius. Visi arkliai perėjo Šilutės komunaliniam ūkiui.

Gyvenamajame name buvo vandentiekis, kanalizacija, bet po karo viskas buvo išardyta ir išvogta.

Spėjama, kad po pamatais ar sienoje gyventojai buvo spėję kažką paslėpti, nes keletą kartų kažkas tą sieną bandė griauti, bet sutrukdė milicija. Vėliau tas vietas  užmūrijo ir užbetonavo.  

Rittens buvo laikomas Šilutės miesto inteligentu. Bet labiausiai pagarsėjo, kai už 50.000 litų  sutiko perleisti savo reto grožio žmoną Traksėdžių durpių kraiko fabriko direktoriui W.Kubillus. Arklių pirklio žmona turėjo „meilužių“, o kad p. Kubillus ja ne vien draugiškai domėjosi, buvo vieša miesto paslaptis.. Taigi, vieną kartą A. Rittens nutarė gelbėti savo garbę,  pakvietė jį į viešbutį „Germania“ ir ten sudarė tarsi sandorį. Tai buvo laikoma gėdingu įvykiu. A. Rittens paveikslą nuėmė nuo Šilutės evangelikų bažnyčios altoriaus freskos. Taip ir liko dėmė šalia garbių žmonių portretų. 

Iki XIX a, pabaigos sklypas priklausė dvarui, po to  išplanuotas ir parduotas. Amžių sandūroje pastatytas moderno stiliaus pastatas  pasižymi  eklektiška architektūra, yra plytų mūro,  stačiakampio plano, 1 aukšto su mansarda, puoštas įvairiu dekoru, vėliau pristatyta veranda su medžio raižiniais bei originaliais laiptais į mansardą.  Name taip pat yra išlikusios senosios grindys, durys, puošnios koklinės krosnys ir piešiniais verandoje.


 

Šaltiniai:

Petras Jakštas ,,Vadovas po Šilutės miestą“ 1982m.

„Pamarys“. 2001, liep.27d.

Einwochnerbuch fur die Stadt und Landkreis Heydekrug. Ausgabe I943.

https://kvr.kpd.lt/

https://www.silaineskrastas.lt/kultura/silaines-sodas/pasakojimas-is-silutes-praeities-ii-dalis/

http://ofb.genealogy.net/famreport.php?ofb=memelland&ID=I145735&nachname=RITTENS&lang=de